Aqaba - Biser Crvenog mora

Aqaba je Jordanski grad sa oko 60000 stanovnika smješten na obalama Crvenog mora. Zaljev u kojem se nalazi Aqaba djele čak 4 države: Saudijska Arabija, Jordan, Izrael i Egipat. Sam grad je prekrasna turistička destinacija koja se odlikuje brojnim hotelima od onih najmanje kategorije pa sve do onih sa 5 zvjezdica.



Pošto je cijeli grad »taxi free» zona, cijene su jako pristupačne i korektne. Na primjer hotel u kojem sam odsjeo (***) platio sam 10JD ili 90KN za jedno noćenje s doručkom. U ekskluzivnom trgovačkom centru najskuplje Adidas tenisice koštaju 50JD ili 450KN što je gotovo duplo jeftinije nego kod nas. Sama klima u Aqabi je mnogo toplija nego na sjeveru zemlje. Po danu nije toliko ekstremno te bi se usudio reći da je u prosjeku svega par stupnjeva iznad maksimalnih temperatura u Dalmaciji, ali noći su posebna priča. Zasigurno 10 stupnjeva iznad naših temperatura tako da je ovdje klima uređaj uobičajena stvar poput televizora. Plaže su lijepe ali u odnosu na naše zaista ništa posebno.

Ali more je zaista prekrasno. Temperature mora se kreću od 22-28 tokom cijele godine tako da je sezona kupanja gotovo uvijek otvorena. Voda je savršeno čista a podmorje je prekrasno. Puno koraljnih grebena, raznobojnih riba i ogromnih kornjača. Pravi ronilački raj. Na plažama nema gužvi jer zbog religijskih razloga taj običaj ovdje nije najrašireniji.

Možda je i to razlog za prekrasno i živopisno podmorje. Ali zato vama kao turistu nitko neće ništa zamjeriti. Svi se jako brinu o vama i zaista se možete opustiti i uživati. Također je važno napomenuti da gotovo svaki hotel u Aqabi ima svoj uređeni klub s plažom na koju slobodan pristup imaju samo gosti hotela.

Sam grad je prepoznatljive bliskoistočne arhitekture a ono što ga ističe je najveći jarbol i zastava na svijetu sa krunom na vrhu koja simbolizira jordanski ponos.

Turistička ponuda je jako dobra i zapravo možete kupiti i probati sve. Pazite na cijene u trgovinama niže klase jer je u pravilu početna cijena za vas 50% iznad realne za ovu zemlju. Tako da o vašim pregovaračkim sposobnostima ovisi koliko ćete platiti pojedini artikl.

Noćni život je dosta živahan i zanimljiv. Mene se posebno dojmila atmosfera u jednom baru koji se nalazi na krovu višekatnice. Kao scena iz romana «Mister No». Tko je čitao, zna na što mislim. Jedan od onih barova gdje se sluša jeftina muzika, pije jeftino piće, dolaze jeftine žene i gdje znate da će tokom večeri izbiti frka. Zaista atmosfera kao u filmu C produkcije i to je nešto što bi najtoplije preporučio svima da osjete.

Ja osobno sam takvu kombinaciju tajlandsko-kubansko-latinoameričkog štiha do sada gledao samo na filmovima. Prekrasan osjećaj. Da ne dužim dalje, 300km južno od Ammana na obalama prekrasno plavog Crvenog mora na mjestu gdje je Mojsije razdjelio vodu na dva dijela, nalazi se živopisni gradić Aqaba koji je svakako vrijedan vaše posjete.

Pa ako ikad budete imali želju promjeniti vašu turističku destinaciju imate moje najtoplije preporuke. Pozdrav.


Leave a Reply